بهینه سازی تصاویر برای سایت وردپرس و موتورهای جستجو

بهینه سازی تصاویر برای سایت وردپرس و موتورهای جستجو

بهینه سازی تصاویر برای سایت وردپرس و موتورهای جستجو یکی از فاکتورهای بسیار مهم جهت رتبه گرفتن سایت می باشد. اگر بتوانید به صورت کاملا اصولی بهینه سازی تصاویر سایت وردپرس خود را انجام دهید این کار شما باعث بهینه سازی تصاویر برای موتورهای جستجو هم خواهد شد. بهینه سازی تصاویر برای وب دارای نکاتی است که در این مقاله به آن ها اشاره کرده ایم.

بهینه سازی تصاویر برای سایت وردپرس

بهینه سازی تصاویر برای سایت وردپرس و موتورهای جستجو یکی از فاکتورهایی است که باعث افزایش سئو و رتبه گرفتن سایت شما می‌ شود. تصاویری که در سایت خود استفاده می‌ کنید باید با متن شما همخوانی داشته باشد در غیر این صورت کاربر زیادی جذب آن مطلب نخواهد شد و جالب‌تر اینکه اگر بتوانید بهینه سازی تصاویر برای موتورهای جستجو را به خوبی انجام دهید باعث کسب رتبه بهتر در گوگل خواهید شد همچنین گوگل اعلام کرده که به زودی این search engine اش قادر است محتوای داخل تصاویر  را هم بخواند! پس پیشنهاد می کنم که بهینه سازی تصاویر برای وب را جدی بگیرید!

در ادامه شما را با چند روش آشنا می‌ کنم که بتوانید از طریق آن بهینه سازی تصاویر برای سایت وردپرس و موتورهای جستجو را انجام دهید، این کار موجب افزایش رتبه سایت شما نیز خواهد شد.

بهینه سازی تصاویر برای سایت وردپرس و موتورهای جستجو که باید بدانید.

 • تصاویر اختصاصی خود را داشته باشید و از تصاویر گوگل استفاده نکنید!

یکی از بزرگترین اشتباهاتی که اغلب کاربران ایرانی می‌ کنند این است که برای مقالات سایتشان از این روش استفاده می‌ کنند:

گوگل رو باز می‌ کنند، به بخش image آن می‌ روند، خب قاعدتاً قبلش وارد مترجم گوگل می‌ شوند و متن فارسی خود را به انگلیسی تبدیل می‌ کنند و آن را در آن بخش جستجو می‌ کنند و در میان تصاویر می‌ گردند و عکسی که از دیدشان قشنگ‌ تر است را روی سیستم خود ذخیره می‌ کنند و سپس در مقاله خود استفاده می‌ کنند!

بهینه سازی تصاویر برای موتورهای جستجو
بهینه سازی تصاویر برای موتورهای جستجو

این روش درستی برای انتخاب تصاویر سایت نیست و کار اشتباهی است! آیا شما می دانید که بیشتر این تصاویر در داخل خودشان حق کپی رایت دارند و اگر شما آن را در مقالات خود استفاده کنید، به عنوان یک فرد خاطی شناخته می‌ شوید! پس رعایت کنید و دیگر از این تصاویر استفاده نکنید.

خب اینجا سوالی که ممکن است بپرسید، پس از کجا تصاویر سایت مان را انتخاب کنیم؟ در ادامه من چند سایت به شما معرفی می‌ کنم که به کمک آن‌ ها می‌ توانید برای سایت خود از عکس های آنها استفاده کنید.

بهترین گزینه‌ این است که عکس‌ های بدون حق امتیاز را از شرکت‌های

 • iStockPhoto
 • Corbis Getty
 • Images
 • Images Shutterstock Fotolia

خریداری کنید. شرکت Istockphoto خصوصاً تصاویر زیبا با قیمت‌های مناسبی برای خریداران دارد.

می‌ توانید از سایت‌های زیر که در زمینه‌ی تصاویر رایگان خدمات ارائه می‌ کنند استفاده کنید.

و … اگر شما هم به منابعی برخورد کرده‌اید و دارید از آن استفاده می‌ کنید در بخش نظرات سایت بگویید که با اسم شما آن را منتشر کنم با این کارتان کمک بزرگی به دیگر کاربران می ‌کنید.

بهینه سازی نام تصاویر در وردپرس

قبل از اینکه فایل را روی سایت خود آپلود کنید، لطفاً یک نام بهینه و مرتبط با عکس و مقاله خود برای آن در سیستم‌ تان انتخاب کنید.(می توانید از  translate google هم استفاده کنید) جالبه بدانید یکی از قواعد بهینه سازی تصاویر در وردپرس و فروشگاه با انتخاب نامی مناسب شروع می‌ شود.

[alert-success]نکته! یکی از روش‌ های افزایش رتبه‌ سایت در موتورهای جستجو این است که شما از کلمات کلیدی در نام عکس‌های خود استفاده کنید. برای اینکه موتورهای جستجو رو هم از حالت گیجی:) خارج کنید بهتر است که نام فایل را طوری انتخاب کنید تا اون هم بفهمد که این عکس مفهومش چیست[/alert-success]

 

حجم برای بهینه سازی تصاویر برای وب

بار گزاری تصاویر یک عامل مهم و تاثیر گذار برای سایت شما است و باعث می‌ شود که کاربران مدت زمان بیشتری را در سایت شما سپری کنند. این کار از نظر سئو هم خیلی مهم است. اگر صفحات سایت شما زیر 4 ثانیه باز شوند هم سرعت لود سایت، هم باعث دیدن بیشتر، هم باعث ایندکس شدن سریع‌ تر می‌ شود. برای بهینه سازی تصاویر برای وب از اندازه‌ ها و حجم‌ های استاندارد استفاده کنید.

متاسفانه وردپرس در این زمینه زیاد نمی‌ تواند کمکتان کند و به زور هم که شده عکس‌های آپلود شده شما را به اندازه‌هایی که می‌ خواهد برش سخت می زند و بهینه نمی‌ کند.

 • شما می‌ توانید از نرم افزارهایی مثل فتوشاپ، یا کاهش حجم که در اینترنت زیاد هستند استفاده کنید.
 • کار دیگری که در راستای بهینه سازی تصاویر سایت می‌ توانید انجام دهید این است که مطمئن شوید تصاویر در کمترین حجم قرار گرفته است.

اضافه کردن توضیحات برای بهینه سازی تصاویر سایت وردپرس

اینجا یک آموزش جامع و کوتاه در این زمینه به شما می‌ دهم (وردپرس و ووکامرس)

هنگامی که شما فایلی را در بخش رسانه‌ ها آپلود می‌ کنید این عملیات را روی آن انجام دهید:

بهینه سازی تصاویر سایت وردپرس

نام یا Title: این قسمت را حتماً بگذارید

نام (دومی) یا caption: اطلاعاتی که زیر عکس نمایش داده می‌ شود، و معمولاً اطلاعاتی می‌ نویسند که داخل عکس نمایان نیست یا به سختی دیده می‌ شود!

متن جایگزین یا alt: این مال وقتی است که شما در واقع تصویرتان لود نمی‌ شود یا دیر لود می‌ شود در این مواقع مرورگر زودتر از همه متنی که در این قسمت وارد کرده‌اید را جایگزین آن می‌ کند. شما سعی کنید همه گزینه ها را پر نمایید.

برای این قسمت سه قانون وجود دارد!

1- اگر این عکس را شما به این علت اضافه می‌ کنید که حاوی اطلاعاتی هست! و باید حتماً باشد و اگر این اطلاعات را طرف نداند نمی‌ تواند ادامه متن را ادامه بدهد باید حتماً متن alt جایگزین آن بشود

2- اگر این عکس لینک می‌ دهد (یعنی طرف روی آن کلیک می‌ کند و وارد لینک دیگری می‌ شود) آن لینک به جای آن نوشته می‌ شود

3- اگر عکس فقط برای مصارف زیبا شناختی و زیبا کردن خود به پست اضافه می‌ شود و حاوی اطلاعات خاصی نیست و لینک هم به جایی ندارد در واقع این قسمت خالی گذاشته می‌ شود!

توضیح یا description: چیزی هست که در واقع دیده نمی‌ شود و فقط در قسمت اتچ منت عکس دیده می‌ شود

 

افزودن متن جایگزین یا alt

یک متن تصویفی برای تصویر است و زمانی که تصویر به هر دلیلی برای کاربر نمایش داده نشود، آن متن به جای آن نمایش داده می‌ شود.

این می تواند به سببهای مختلفی باشد مثلاً کاربر مرورگرش را طوری تنظیم کرده است که تصاویر را نشان ندهد. یا به دلیل مشکلات بینایی این کار را انجام داده باشد و از دستیار صوتی وارد سایت شده باشد.

[alert-success]نکته! استفاده از کلمات کلیدی در این قسمت باعث می‌ شود که موتورهای جستجو آن را بهتر ایندکس کنند و تاثیرش روی رتبه‌ی سایتتان زیاد است[/alert-success]

 

استفاده از فرمت تصاویر

استفاده از فرمت‌ های مختلف تصویر بر روی بهینه سازی تصاویر وب تأثیر زیادی دارد. گوگل به راحتی می‌ تواند انواع فرمت‌ های رایج و جدید را ایندکس کند. سعی کنید از فرمتی استفاده کنید که میزان فشرده سازی آن بالاتر از بقیه باشد. جدیداً گوگل فرمتی ارائه کرده است به نام WebP که سرویسی به همین نام هم دارد.

طبق ادعای گوگل تصاویر شما 30 درصد بیشتر از از بقیه فرمت‌ ها را فشرده تر می‌ کند و افت کیفیت هم ندارد. شما علاوه بر فرمت WebP می‌ توانید از فرمت SVG هم استفاده کنید. خب همانطور که می دانید این فرمت مخصوص وب طراحی شده است، دارای رزولوشن نامحدودی و حجم بسیار کمی است چون تصاویر را به صورت وکتور ذخیره می‌ کند.

 

استفاده از نقشه سایت xml برای بهینه سازی تصاویر وب

خب واضح است! اگر شما مدیر سایت هستید و با تنظیمات سایت مپ آشنا هستید پس مشکل حل است. شما به راحتی می‌ توانید این کار را از طریق ساخت نقشه سایت در افزونه یوست سئو انجام دهید. اگر در این قسمت به مشکل خوردید در بخش نظرات آن را اعلام کنید تا بتوانم راهنمایی‌تان کنم.

این کار باعث می‌ شود که تصاویر سایت شما سریعتر در موتورهای جستجو ایندکس شوند. این کار را انجام دهید ضرر نمی‌ کنید.

 

در این مقاله شما را با روش‌هایی آشنا کردم که باعث سریعتر شدن سرعت سایت شما، ایندکس شدن در موتورهای جستجو می‌ شود و همچنین آموزش کامل گزینه‌ های یک تصویر در سیستم وردپرس به شما دادم که با کمک آن می‌ توانید بسیاری از مشکلات خود را حل کنید و رتبه‌ ی سایت خود را در گوگل بهتر کنید.

جهت ارتباط با ما و وقت مشاوره می توانید از راه های ارتباطی زیر استفاده نمایید:
محمد قربانی
شماره پشتیبانی بهیناوب شماره موبایل: 09157560164
واتس آپ بهیناوب واتس آپ: 09157560164
کانال تلگرام بهیناوب تلگرام: ورود به کانال تلگرام

به درآمد رساندن و افزایش بازدید و ایجاد زنگ خور فروشگاه های اینترنتی

کانال تلگرام بهیناوب

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰

مقاله های مرتبط :

جدیدترین محصولات فروشگاه ما

متاسفانه محصولی در این دسته بندی در فروشگاه ما موجود نمی باشد ):

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۳ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. مناقصات
  11:25 1396/08/08

  ممنون اطلاعات خوبی بود. لطفا اگر اطلاعات کامل تری دارید در
  سایت قرار دهید

 2. zavare
  8:04 1396/08/22

  آیا باید اسم فایل عکس انگلیسی باشد؟ چرا؟
  من تمام عکسهای سایتم را فارسی ثبت کرده ام… باید همه را به انگلیسی تغییر دهم؟ مگر چه مشکلی پیش می آید؟ لطفا راهنمایی بفرمایید

  • بهیناوب
   10:42 1396/08/23

   ببینید اگر انگلیسی باشد خیلی بهتر است ولی حالا که فارسی انتخاب کردید هم مشکلی پیش نمی آید.
   چون فارسی در بیشتر جاها به یونیکد تبدیل می شوند و یک رشته ی بسیار طولانی را تشکیل میدهند که در بیشتر موارد،به عنوان هرزنامه درنظر گرفته می شود و یا اینکه در سازماندهی کردن فایل ها به مشکل برخواهید خورد
   نیازی نیست که فایل هایی که تا الان به فارسی اپلود کردید را تغییر دهید، چون از لحاظ سئو به مشکل خواهید خورد، ولی سعی کنید که از این به بعد نام عکس ها را انگلیسی و با مسما انتخاب کنید تا بهتر در موتور های جتسجو دیده شوید و حتی از آنها هم بازدیدکننده به سایتتان جذب کنید