چگونه از چرخه بازاریابی تولید محتوا به نفع خودمان استفاده کنیم؟

چگونه از چرخه بازاریابی تولید محتوا به نفع خودمان استفاده کنیم؟

چرخه بازاریابی تولید محتوا چیست؟ چرا چرخه تولید محتوا برای یک برند و کسب و کار اینترنتی مهم است؟ چگونه از چرخه عمر محتوا به نفع خودمان استفاده کنیم؟

این مقاله بر اساس فیلمی از اقای عادل طالبی ایجاد شده است و حتی فیلم آن هم در یوتیوب موجود می باشد. از آنجا که مطالب این ویدیو بسیار برای کسب و کارهای نوپا و جدید مهم می باشد، پیشنهاد می کنم حتما این مقاله را مطالعه کنید.

چرخه ی بازاریابی تولید محتوا چیست؟

چرخه ی محتوا، چیز جدیدی نیست و از قبل وجود داشته است. شاید شما هم بارها از آن به طرق مختلفی استفاده کرده اید ولی حواستان نبوده که دارید از چرخه محتوا تبعیت می کنید.

اگر چرخی در اینترنت و کسانی که تولید محتوا می کنند، انداخته باشید، روش های مختلفی وجود دارد که هراز چند گاهی گروهی پیدا می شوند و متد جدیدی برای تولید محتوا ذکر می کنند. البته بیشتر این افراد الگوبرداری از زبان های دیگر انجام می دهند که بعضی از آن ها اصلا در وب فارسی کاربردی ندارد!

ممکن است شما از چرخه محتوا یک برداشت شخصی کنید و آن را بر اساس دیدگاه های خود قابل فهم نمایید. دوستان توجه داشته باشید که ممکن است از دیدگاه شما چرخه ی محتوا کاملا اشتباه باشد. چیز غلط یا درستی در این باره وجود ندارد.

نکته ای که اول کار باید به شما تذکر بدهیم این است که شما ممکن است با این چرخه ی محتوا اصلا مشکل داشته باشید و آن را درست و صحیح ندانید. خب مهم نیست!

اگر تولید محتوا دارید انجام می دهید و بعد از مدتی ایده ای برای نوشتن ندارید، این چرخه محتوا می تواند به شما کمک های زیادی کند و به شما ایده هایی جهت انجام دادن کارهای متفاوتی بدهد.

مهم نیست که شما در چه حوزه ای دارید فعالیت می کنید، چه در حوزه آموزشی باشید و چه در حوزه فروشگاه های اینترنتی ایده های نابی را به شما خواهد داد که از دل آن ها محتوایی را خلق کنید که یکه تاز وب باشد و چه بسا برای شما بازدیدکنندگان و خریداران زیادی هم به وجود آورد.

چرخه حیات محتوا یا چرخه تولید محتوا به چه صورت است؟

قبل از اینکه وارد این حوزه جذاب شویم شما باید با چند اصطلاح آشنا شوید!

content production (تولید محتوا):

محصولی را چه فیزیکی و چه مجازی با استفاده از ابزاری یا متخصصی تولید کنیم. همانطور که می دانید یکی از معایبی که به content production می گیرند این است که هزینه های بسیاری برای فرد یا شرکت و … دارد.

چرخه عمر محتوا

اگر ما بیاییم و محتوای خوبی را بخواهیم تولید کنیم، باید امکانات در حد قابل قبولی داشته باشیم. حالا این امکانات از پول، زمان، متخصص و …گرفته تا مسائلی از قبیل کپی کردن محتوا و کارهایی از این دست هستند.

منظور از کلمه production فقط متن تنها نیست! می تواند شامل صوت، فیلم و آموزش افراد متخصص و … شود که شما را به کلی با رقیبانتان متمایز کند.

جدای از بدی هایی که بحث production دارد، دارای مزایای بسیاری هم هست که می توان به ایجاد تمایز بین شما و رقیبانتان، توجه مخاطبین خاص و علاقه مند کردن آن ها به حوزه کاری تان و امکان پخش شدن توسط آن ها اشاره کرد.

این موضوع را شما می توانید در شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام و تلگرام بارها ببینید.

اگر شما کسب و کار کوچکی دارید(مثل فروشگاه های اینترنتی و برندینگ)، قبل از اینکه بروید سراغ بحث content prodution یا تولید محتوا، بهتر است ابتدا سراغ مبحث دیگری که در ادامه ذکر می کنیم بروید.

content curation (جمع آوری اطلاعات)

  1. معنی 1: اگر یکسری وسیله را از جاهای مختلف دنیا جمع کنیم و در یک جا مثل موزه بزاریم، ما curation انجام داده ایم.
  2. معنی 2: اگر یکسری مجموعه فیلمی را بر اساس معیارهای مختلفی جمع کنیم و در یک فستیوال مثل جشنواره فیلم فجر راه بیاندازیم، ما curation انجام داده ایم.
  3. معنی 3: اگر یکسری چیزها مثل فیلم، متن، صوت، و …را جمع کنیم و در یک جا مثل سایتی نمایش دهیم ما content curation انجام داده ایم .

بحث content curation سه پایه و بخش اساسی دارد که ما می توانیم به کمک آن ها، کسب وکار کوچک خودمان را رشد دهیم و بازدید کننده و مشتریانی را برای آن ایجاد کنیم و تبدیل به یک برند در سطح اینترنت شویم.

  1. پایه اول تجمیع یا گردآوری
  2. پایه دوم اقتباس
  3. پایه سوم ترکیب

شما می توانید گاهی اوقات از یکی از پایه ها، گاهی اوقات از دو تا از پایه ها و گاهی اوقات از سه تای پایه ها استفاده کنید و آن ها را با همدیگر ترکیب کنید و محتوای جدیدی را خلق کنید.

چرخه بازاریابی محتوا
نکته مهمی که اینجا مطرح می شود این است که هرچقدر شما به سمت پایه سوم یا ترکیب پیش می روید، به سمت یک محصول یا تولید محتوا هم نزدیکتر می شوید.

چرخه تولید محتوا

پایه اول تجمیع یا گردآوری:

گردآوری چطوری انجام می شود؟ این قسمت برای بیشتر مدیران کسب و کار و افرادی که کار تولید محتوا انجام می دهند، آشناست. ولی باز هم یک توضیح کوتاه در مورد آن می دهیم.

فرض کنید شما یک سایت خبری دارید و می خواهید خبرهای داغ مثلا حوزه اقتصاد را در سایت خودتان منتشر کنید. اگر شما دست یک باشید، خب خیالتان راحت است ولی اگر یک نسخه از مطالب دیگر سایت ها استفاده می کنید و در آخر هم لینک منبع را ذکر می کنید، این را می گویند تجمیع یا گردآوری.

چرخه حیات محتوا
خیلی از سایت ها هستند که فقط کارشان این است و اصلا هم اشتباه نیست! هدفی که این سایت ها دارند این است که تمام خبرهایی که در حوزه اقتصاد منتشر می شود را در یکجا در دسترس افرادی که به دنبال اخبار اقتصادی هستند، قرار دهد و افراد به جای اینکه چندتا سایت را چک کنند، فقط به یک سایت سر بزنند.

نکته ای که در این قسمت باید ذکر شود، جستجو فقط در خود گوگل نیاز نیست، ممکن است در یک سایت خبری شما به دنبال کلمه خاصی باشید و آن را در داخل سایت های مختلفی جستجو کنید و در یک جا جمع آوری کنید.

اینکه در داخل سایت ها جستجو انجام دهید، این است که در خود گوگل بیشتر نتایج را ممکن است شما نبینید.

در این قسمت شما لازم نیست که در یک حوزه ای متخصص باشید، فقط مطلبی که به هدف و کلمه کلیدی شما نزدیک تر است را باید تشخیص دهید.

بازاریابی تولید محتوا

 

در این قسمت ابزارهایی وجود دارند که شما می توانید از آن ها جهت جمع آوری اطلاعات استفاده کنید.

  • rss reader مثل inoreader.com
  • google alerts
  • yahoo pipe

کار با ابزارهای بالا بسیار ساده است. فقط کلمات کلید خود را که برایتان مهم است را به این سیستم ها می دهید و این ابزارها خودشان اطلاعات خواسته شده شما را برایتان می فرستند و تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که آن هایی که خوب است و به کار شما می آیند را جدا کنید و در سایتان منتشر کنید.

مثلا در google alert فقط کافی است که شما لیست کلمات کلیدی تان را معرفی کنید و گوگل هر موقع ببینید که مطالبی که به کلمات کلیدی شما نزدیکتر است در یک ایمیل چه به صورت روزانه یا هفته ای یا ماهانه به شما اعلام می کند و حتی درصد جستجو آن کلمه و رشدش را به شما نشان می دهد.

همانطور که می بینید به کمک این ابزارها بدون اینکه شما به زحمت بیافتید، اطلاعات به سمت شما سرازیر می شود و شما پس از انتخاب و گلچین کردن آن ها، در سایتتان منتشر می کنید.

اتفاق خوب اینجاست که کاربران سایت شما به جای اینکه بروند و 100 تا 200تا سایت را چک کنند، فقط سایت شما را چک می کنند.

در این قسمت ما دست به محتوا یا content نمی زنیم و اصل مطلب را حفظ می کنیم و برای امانت داری ما یک لینک هم به منبع می دهیم تا گوگل ما را جریمه نکند.

پایه دوم اقتباس یا derivation:

در این قسمت ما یک محتوا را می خوانیم و به زبان خودمان آن را برمیگردانیم. یعنی یک خبر یا اطلاعات که برای دیگر افراد جذابیتی ندارد و تخصصی نیز هست را با زبانی بسیار ساده و روان که برای افرادی که به آن حوزه علاقه مند است را قابل فهم تر می کنیم، به این اقتباس می گویند.

چرخه ی محتوا

اگر شما دارید در یک حوزه فعالیت می کنید و منابع مختلفی را مطالعه می کنید، به مرور تشخصی می دهید که اگر بخش های منابع مختلف را به همدیگر بچسبانید یک محتوای کاملتر و غنی شده تر تولید می شود، به این اقتباس می گویند.

این قسمت هم نیاز به متخصص ندارد!

در این قسمت یک مقدار ما تولید محتوا را داریم انجام میدهیم.

پایه سوم ترکیب یا mashup:

مثل پارچه 40 تیکه است، در این قسمت شما از محتواهایی که وجود دارد، به وسیله ترکیب کردن آن ها محتوای جدیدی را خلق می کنید. ممکن است محتواهای اولیه اصلا به حوزه کاری و فعالیت شما ربط نداشته باشند ولی شما با کمی خلاقیت، آن ها را طوری ترکیب می کنید که به حوزه کاری شما مرتبط می شود.

چرخه تولید محتوا

 

ترکیب یا mashup را شما می توانید در اینستاگرام بارها ببینید.

در فیلم ها شما بارها ترکیب را می بینید که مثلا زیرنویس برای آن ایجاد شده است یا به زبانی خاص ایجاد شده است.

در صوت هم این اتفاق می افتد، ترکیب کردن صدا ها با هم و رسیدن به هدفی خاص.

در این قسمت ما از چند قالب و فرمت مختلف استفاده می کنیم. یعنی مطالب من می تواند شامل متن، عکس، فیلم و … باشد.

در این قسمت تولید محتوا انجام شده است و کاملا محتوای جدید و یونیک می باشند.

حالا برگردیم سراغ content curation، همانطور که دیدید این کار بسیار ساده است و اگر بتوانید به مراحل آن تسلط پیدا کنید، می توانید محتواهای خلاق و تاثیرگذاری را تولید کنید.

تا اینجا که متن را خواندید، ترتیب را اینطور درست می کنیم. شما اول بهتر است content curation انجام دهید و بعد سراغ content production بروید. چرا؟

مراحل چرخه ی تولید محتوا

 

چون بعد از مدتی که ما curation می کنیم، آرام آرام اتفاقاتی می افتد! به ما فیدبک هایی توسط مخاطبینمان داده می شود. اگر ما بر اساس feedback های مخاطب کار کنیم، بازار یابی محتوایی انجام می شود.

چرخه بازاریابی تولید محتوا

 

معنی بازاریابی محتوایی: اگر ما سعی کنیم، احتیاجات مشتریان خود را یافته و آن ها را برطرف کنیم.

نکته ای که باید اینجا ذکر کرد این است که، content production نباید چیزی باشد که من یا تیم من دلمان می خواهد باشد! باید آن چیزی باشد که مشتری می خواهد. مهم جواب دادن به دغدغه های مشتریان است که باید پاسخ بدهم.

بازاریابی محتوایی حرفه ای

 

اگر سایت شما تازه راه اندازی شده است، هنوز فیدبک و بازدیدکننده و نظری هم نداریم، نباید سراغ production بروید. باید اول curation کنید و یک جامعه مخاطب اولیه را می گیریم، بازخورد و نیازهای واقعی آن ها را شناسایی می کنیم و بعد در پاسخ به نیاز محتوای این ها، content production می کنم.

اگر content production شما بر اساس نیاز مخاطبتان و فیدبک ها باشد، بعد از یک مدتی، اون مخاطبانی که به سوالات ذهنی آن ها جواب دادید، وارد یک فازی می شوند به نام content creation !

content creation همان content production هستش که توسط متخصص و فرد خاصی انجام نشده (پول و هزینه ای پرداخت نکرده اید)، توسط مخاطبان شما انجام شده است. وقتی آن ها محتوایی درباره ما تولید می کنند، بهتر از ما محصول ما، خدمات ما را معرفی می کنند. منظور از creation محتوایی هست که برای ما، توسط دیگران بدون چشم داشت مادی تولید می شود.

مثالی از content creation را در زیر آورده ام.

مجموعه کتاب های جوجو مویز، که در اینستاگرام معروف تر از خودش هستند.

چرخه تولید محتوا حرفه ای

 

مجموعه دیجی کالا، مدیسه و …که دیگران در شبکه های اجتماعی و سایت هایشان دارند، در موردشان گفتگو می کنند.

شما اگر به سایت هایی که محصولات مجازی در مورد موفقیت، کسب و کار و … ایجاد می کنند، سری زده باشید، متوجه می شوید که موقعی که صاحبان این کسب و کار خواب هستند، content creator ها بیدارند و دارند برای آن ها تولید محتوا و …می کنند.

اگر شما بتوانید چرخه زیر را کامل کنید، اول content curation کنیم، بر اساس فیدبک ها content production کنیم، نیاز را شناسایی کنیم و طبق نیاز تولید محتوا کنیم و بعد مردم بیایند و برای ما content creation که متناسب با نیازشان باشد را ایجاد کنند، یک اتفاق بسیار جالب می افتد! در اینجا از محتوایی که برای من درست کردند، curation می کنم.

چرخه عمر محتوا حرفه ای

 

curation از کجا اتفاق می افتد؟ از محتوایی که برای کسب و کار من ایجاد شده، و افراد مختص کسب و کار من ایجاد می کنند.

مراحل content curation

اتفاق مهمتر در چرخه داخلی تولید محتوا می باشد، ما می توانیم یک چرخه داخلی در این چرخه بزرگتر ایجاد کنیم.

مراحل اصلی چرخه تولید محتوا

شما اگر بتوانید، سوالات پرسیده شده از شما، چه در پشت تلفن، چه در شبکه های اجتماعی و …را جمع آوری کنید و محتوایی را ایجاد کنید که به درد افراد آن حوزه بخورد، شما موفق عمل کرده اید.

در سایت های فروشگاهی، نظرات می تواند چرخه داخلی باشد و تمام برد ما در چرخه داخلی می باشد.

اگر می خواهید در یک حوزه موفق شوید، اولی چرخه بیرونی را باید راه اندازی کنید و بعد باید بر روی چرخه داخلی تمرکز کنید. اگر این کار را به صورت درست انجام دهید، پول، محبوبیت، و …برای شما به همراه خواهد داشت.

اگر به دنبال موفقیت در یک کسب و کار هستید این چرخه کمک بسیار زیادی می تواند به شما بکند. این چرخه مخصوص کسب و کارهای کوچک و نوپا می باشد.

پولدار باشید.

جهت ارتباط با ما و وقت مشاوره می توانید از راه های ارتباطی زیر استفاده نمایید:
محمد قربانی
شماره پشتیبانی بهیناوب شماره موبایل: 09157560164
واتس آپ بهیناوب واتس آپ: 09157560164
کانال تلگرام بهیناوب تلگرام: ورود به کانال تلگرام

به درآمد رساندن و افزایش بازدید و ایجاد زنگ خور فروشگاه های اینترنتی

کانال تلگرام بهیناوب

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰

مقاله های مرتبط :

جدیدترین محصولات فروشگاه ما

متاسفانه محصولی در این دسته بندی در فروشگاه ما موجود نمی باشد ):

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *